Шановні читачі сайту maque.org.ua, або просто друзі! Цим першим PHP уроком я починаю цілу серію із курсу PHP, що надалі за нашою доброю традицією перетвориться у збірку та електронну книгу (eBook). Про PHP можна писати нескінченно, а отже я знайшов гарну нішу і не буду ламати голову із темою наступної статті 🙂 В наші часи сурової конкуренції звичайним HTML уже не обійтися, тому кожний кодер чи просто власник блоґу має знати основи PHP. Отож, до роботи!Перед тим як розпочати вивчення РНР, давайте спочатку дізнаємось, що це таке:
PHP являє собою мову програмування, орієнтовану на взаємодію із сервером, що була створена для будування інтерактивних і динамічних веб-сайтів. Синтаксис PHP дуже схожий на C і Pascal.
Правда, небагато? Так і я не вчитель історії 🙂 Тому пропоную пропустити цю частину і перейти до більш корисних речей!
Чи потрібно це мені?
Що таке динамічний веб-сайт? На практиці це означає, що вигляд сторінки може змінюватися кожного разу як ви її відвідуєте, або сторінка може відповідати (реагувати) на ті данні, які ви вводите. Якщо порівнювати РНР сторінку зі сторінкою HTML, то остання завжди залишається незмінною, якщо тільки ви її не відредагуєте. Гарним прикладом динамічних веб-сайтів є блоги та форуми, де ви можете залишити повідомлення, а інші відвідувачі зможуть їх побачити.
РНР може допомогти вам удосконалити веб-сайт у декілька способів, наприклад:
Скажімо, ви маєте сайт, що складається із 10 HTML сторінок. Кожна сторінка містить у собі код, що відображає кнопки головного меню, які дозволяють відвідувачам переходити між сторінками. Якщо ви вирішили змінити назву однієї зі сторінок (наприклад, «Про компанію» змінити на «Послуги»), ви маєте відредагувати цю назву у кожній із 10 HTML сторінок. Правда ж незручно редагувати 10 сторінок задля зміни назви однієї? А якщо ваш сайт містить 20 або більше сторінок? Впевнений, що ви можете використати ваш час більш весело та корисно 🙂
Використовуючи РНР, ви створюєте окремий header.php файл, що містить код, який відображає кнопки головного меню. Після цього за допомогою функції include(), ви додаєте header.php файл у кожну HTML сторінку. Тепер змінити назву сторінки можна лише в одному header.php файлі і вона оновиться для усіх HTML сторінок.
І це лише одна маленька хитрість! Думаю, ви хочете дізнатися побільше таких фокусів, чи не так? 🙂
Чому саме РНР?
Хочу навести кілька основних причин, чому РНР вам сподобається більше за інші мови програмування:
- РНР – це одна з найлегших мов програмування;
- Вам буде легше знайти сервер для розміщення свого РНР сайту. 90% серверів підтримують Apache + PHP + MySQL
- РНР є крос-платформовою мовою, це означає, що ви можете створювати та використовувати РНР програми та файли на будь-яких операційних системах, як Windows, Linux чи Mac.
- Ця мова безкоштовна та open-source (відкрита для редагування розробниками всього світу). Багато CMS (систем з управління контентом) побудовані саме на PHP та MySQL. Мабуть, ви вже чули, або навіть працювали з WordPress, Joomla, Magento чи іншими CMS. Всі ці системи є чудовим прикладом гнучкості та потужності РНР.
Це не повний список і я міг би додати ще багато пунктів 🙂 Також, РНР має кілька недоліків, але все одно це найкращий вибір для веб-розробників початківців.
Що нам знадобиться для вивчення?
Нестримне бажання вивчати РНР – це перше що треба мати 🙂
Знання:
Чудово, якщо у вас є досвід роботи з HTML/CSS. Якщо ні – не хвилюйтеся, ми зосередимо нашу увагу в основному на РНР, а розміщення елементів веб-сайту відіграватиме другорядну роль. Також я буду надавати приклади коду та файли для вашого використання. Це допоможе нам рухатися вперед без затримок.
Сервер:
РНР це мова орієнтована на роботу із сервером. Тому нам потрібен сервер, що підтримує РНР. Виможете використовувати власний сервер, якщо він у вас є, але зручніше розробляти та тестувати РНР файли на своєму комп’ютері (на локальному сервері), тим більше, що це буде швидше.
Отже, мій вибір – локальний сервер (local server). Його дуже легко встановити та настроїти. Інструкцію про те, як саме це зробити, ви знайдете у моїй наступній статті. А вона не за горами 🙂
Програми:
Власне кажучи, РНР файл можна відкрити за допомогою будь-якого текстового редактора (наприклад, Notepad для Windows або TextEdit для Mac). Якщо ж використовувати платні програми, то я порекомендую Adobe DreamWeaver.
А із безкоштовних програм найкращим вибором буде Notepad++. Важить мало, завантажується швидко і гарно підкреслює помилки 🙂
Підсумок
Давайте підсумуємо те, про що ми дізналися з цього уроку:
- Вивчати РНР просто, бо вам не потрібні досвід з іншими мовами програмування і знання певних програм;
- Це гнучка та потужна мова, що постійно удосконалюється;
- Це дуже поширена в Інтернеті мова. Вам буде легко знайти сервер для вашого веб-сайту і ви за потреби з легкістю зможете мігрувати з сервера на сервер.
Дякую усім за увагу! І чекайте на мою нову статтю: «Як встановити локальний сервер WAMP», що вийде незабаром. Хай вам щастить!