Ярослав Федорак – інтерв’ю для maque.org.ua

Цей допис бере участь у конкурсі.

Сьогодні цікавий допис-інтерв’ю, яке мені люб’язно погодився дати Ярослав Федорак, який веде кілька блоґів (Українська Блоґосфера, jarofgames.com та nub.com.ua). До речі, регулярне читання саме його блоґу 3 роки тому (і досі це роблю) надихнуло мене завести свій блоґ. Ярославе, дякую за натхнення та інтерв’ю!

1. За скільки часу можна навчитись робити ігри на Флеш?

Залежить від багатьох факторів. Насамперед, від наявності попереднього досвіду програмування та знання принципів об’єктно-орієнтованого програмування (адже ActionScript 3 – це об’єктно-орієнтована мова).
Також потрібно розуміти, що процес створення ігор – це далеко не тільки програмування. Потрібно як мінімум вміти створювати прийнятну графіку (або мати партнера, який займатиметься її створенням) і найголовніше – розуміти принципи ігрового дизайну.
Навчитися програмуванню з нуля можна за досить короткий період часу. Для того, щоб зрозуміти основи і почати створювати прості ігри, знадобиться не більше двох-трьох місяців (можливо навіть менше). А ось майстерність створення ігрового дизайну можна шліфувати роками.
Найгірше те, що новачкам чомусь зазвичай здається, що ігровий дизайн другорядний, а головне – вміти програмувати, хоча насправді все з точністю до навпаки. Тобто вміти програмувати, звісно, потрібно, але без знання основ ігрового дизайну хорошу гру ви ніколи не створите!

2. З чого треба починати процес навчання?

Найкраще навчатися на практиці. Тому якщо у вас зовсім немає досвіду в розробці ігор, я радив би починати здобувати його зі створення власної елементарної гри. Головне, щоб ця гра була максимально простою і ви були здатні реалізувати її за один-два тижні. Це може бути що-завгодно: хрестики-нулики чи арканоїд. В будь-якому разі досвід, отриманий під час такої розробки, стане опорою для всього вашого подальшого розвитку.
Я мріяв створювати ігри ще в глибокому дитинстві, а десь три роки назад навіть почав читати теоретичну літературу з програмування, щоб втілити цю мрію в життя. Втім, реальний прогрес почав відчуватися тільки після того, як я поставив собі за мету перенести в “цифровий світ” логічну гру, в яку за студентських часів я грав з друзями. Як наслідок – вийшла гра Don’t Eat Last Berry.

Don't Eat Last Berry

“Але ж людина не може просто сісти і ,не маючи абсолютно ніяких знань, створити гру”, – заперечите ви. Це правда! На щастя, в Інтернеті існує безліч покрокових інструкцій щодо створення простих ігор. Дуже корисними будуть також книги на цю тему. Мені дуже допомогла Foundation Game Design with Flash (правда читав я її вже після того, як створив першу гру, але для абсолютних новачків вона повністю підійде). З російськомовними матеріалами набагато складніше, не кажучи вже про україномовні. Але якщо ви обрали цю сферу – вивчити англійську доведеться!
Біблія кожного AS3-програміста (а значить і розробника флеш-ігор) – це книга Essential ActionScript 3.0 Коліна Мука (Colin Moock). Її можна знайти як в англомовному, так і в російськомовному варіанті. І це та книга, яка входить до розряду обов’язкових! Але не варто обманюватися, намагаючись читати її не маючи жодного досвіду розробки. Essential ActionScript 3.0 – найкраще сприймається після того, як ви вже познайомитесь з основами на практиці (тобто після розробки першої гри). Вона дозволяє зрозуміти цю мову програмування набагато глибше і систематизувати знання. А згодом ви неодноразово повертатиметесь до неї, намагаючись вирішити ту чи іншу проблему.
Також існує чимало блоґів розробників ігор, які надзвичайно цікаво читати. Серед моїх улюблених: блоґ Антона Карлова, блог Дениса Романко та блоґ Емануеля Феронато. Їх початківцям бажано перечитувати прямо починаючи з першого запису.
Я також веду власний блог, в якому намагаюся ділитися деякими премудрощами флеш-розробки і в майбутньому планую робити це набагато активніше. Блог називається “Вивчаємо Flash та ActionScript разом“.
Не варто забувати і про внутрішню документацію Adobe, яка на дуже високому рівні і в 90% випадків допоможе вам розв’язати проблеми, з якими ви зіткнетесь під час програмування.
Ну і насамкінець – завжди є Google, який дозволить знайти відповідь на будь-яке запитання, та тематичні ресурси на зразок flashgamedev.ru та flashgameblogs.ru (спільнота російськомовних розробників флеш-ігор).

3. Що найважче у цьому процесі?

Особисто для мене іноді буває важко змусити себе переступити наступний щабель і продовжити розвиток. Але варто це зробити – як завжди з’являється ентузіазм, який спонукає до нових звершень.
А у все інше, особливо для новачка – це суцільний процес відкриттів та задоволення.

4. Яка Флеш-гра тобі подобається найбільше і чому?

Моя улюблена флеш-гра на даний момент – це Kingdom Rush. По-перше, Tower Defense – це один із моїх улюблених жанрів. А по-друге, в грі ідеально поєднані ігровий процес, графіка та звуки.
Чесно кажучи, рівень цієї гри перевершує практично все, що мені раніше доводилося бачити на флеші. Було б логічніше, якби ця гра вийшла на ігровій консолі. Але з іншого боку – саме Kingdom Rush показує, наскільки потужні проекти можна створювати на флеші, тим самим просуваючи його.

Kingdom Rush

5. Яка твоя найулюбленіша гра з тих, що ти зробив, і чому саме вона?

Поки що я закінчив всього три гри, при чому одну з них ще ніхто не бачив, оскільки вона наразі перебуває в процесі торгів. Тому моєю улюбленою залишається гра, на яку я витратив найбільше часу – Turtle Dreams to Fly.
Взагалі серед своїх ігор доволі складно вибирати улюблену, тому що за час розробки гра встигає настільки приїстися і набриднути, що зазвичай автор не може на неї навіть дивитися. Але через деякий час це проходить.

Turtle Dreams to Fly

6. Чи обов’язково треба знати AS3 чи достатньо AS2, щоб робити ігри?

Тут все знову ж таки залежить від ваших цілей та очікувань. З точки зору технології, практично все, що можна реалізувати на AS3, можна повторити і на AS2. Але остання має багато обмежень і не настільки оптимізована, як AS3. Тому, якщо ви пов’язуєте своє майбутнє із розробкою флеш-ігор, я все ж таки радив би вивчити AS3.
Крім того, якщо ви плануєте перетворити розробку ігор на свою професію і продавати їх спонсорам, то повинні розуміти, що використання AS2 суттєво обмежуватиме коло спонсорів, які потенційно будуть зацікавлені у купівлі вашої гри.

7. Які плани розвитку nub.com.ua

Планую продовжувати публікувати навчальні статті з ActionScript 3 і, можливо, буду приділяти більше уваги створенню графіки для ігор.
Протягом минулого тижня я брав участь у конкурсі “швидкої” розробки гри і паралельно вів щоденник розробки. Планую найближчим часом викласти велику статтю з повним описом процесу розробки від ідеї і до закінченого продукту. Особисто для мене це був дуже цікавий досвід – доводилося працювати по 14 годин на день. Але результатом я задоволений. Зараз очікую остаточної оцінки від журі, яка повинна з’явитися до кінця цього тижня.
Також у віддалених планах маю на меті написати цикл навчальних статей про створення гри від початку до кінця. Сподіваюся, це буде цікаво для читачів блоґу.

iPad Flash

8. Чи впливає загальне падіння інтересу до Флеша (iPhone, iPad, HTML5) на поточну потребу у фахівцях з Флеш?

Мені складно говорити про загальний попит на флеш-розробників, оскільки сам я подібну роботу ніколи не шукав і не планую. Але в блоґах, які я читаю, періодично з’являються вакансії на таких спеціалістів, тому логічно припустити, що попит є.
Що ж стосується загальної істерії навколо так званого “падіння інтересу” можу сказати лише одне – розробники використовували і будуть використовувати те середовище розробки, яке водночас є максимально зручним і дає найширший спектр можливостей. Наразі в сфері розробки невеликих казуальних ігор – це флеш.
Технологія HTML5 зараз активно піариться, але якщо дивитися правді у вічі – поки що вона не може конкурувати із флешем. Для мене показовою стала фраза одного фахівця: “HTML5 has more conferences than it has games” (HTML5 має більше конференцій, ніж на ній написано ігор). А це вже багато про що говорить.
Я не заперечую, що для створення інтерактивних сайтів HTML5 вже зараз може бути більш ефективною, ніж флеш. Але конкретно для ігор їй потрібно ще добряче підрости. Вагомі ігрові проекти на HTML5 поки що під силу тільки таким гігантам, як Google чи Microsoft.
Втім, це не означає що інді-розробникам не варто поглядати в бік нових технологій. Я не виключаю, що за кілька років HTML5 розвинеться і стане граною альтернативою флешу. Тут головне розуміти, що основна компетенція розробника – не знання мови програмування, а розуміння принципів ігрового дизайну. А вони не залежать від технології. Тому, якщо завтра, раптом, флеш зникне, хорошому розробнику знадобиться максимум місяць, щоб вивчити нову мову і створювати не менш якісні ігри вже на ній.
Що стосується мобільних технологій – то тут все ще простіше. Для iPhone та iPad існують спеціальні програми, які дозволяють конвертувати swf-файли (це рідний формат флеш) у нативні додатки iOS-пристроїв. Тому, якщо ви створили хорошу гру на флеші, вам знадобиться не так вже й багато часу та зусиль, щоб конвертувати її у iOS-версію і продавати у AppStore.

9. Що порадиш людям, що починають вчити Флеш?

Насамперед – розуміння, навіщо це їм потрібно. Без цього прогресу точно не буде. Потім – наполегливості. Ну і насамкінець – вміння насолодится результатами своєї праці. Неможливо словами передати відчуття, які переживає розробник, коли його проект перетворюється із набору графіки в “живу” гру. Це потрібно відчути!

Учасник конкурсу(maque.org.ua скоро 3 роки)


Як і завжди, будемо раді відповісти на Ваші запитання, вислухати Вашу критику, зауваження та поради.

Якщо вміст цієї статті Вам видається корисним та цікавим, поділіться посиланням на нього через Твіттер, Фейсбук, Google + чи Vkotakte.

Дуже дякую,
адмін (Колос Віталій)jarofed
jarofed

Журналіст, блогер, автор "Української блогосфери", а також інді-розробник флеш-ігор. Власник ігрового порталу Jar of Games та блога про розробку на Flash та ActionScript 3.