Існує один дуже зручний та швидкий спосіб тестування систем з управління вмістом та перегляду РНР файлів прямо на вашому комп’ютері. Авжеж, ви здогадалися із назви або мого попереднього уроку «Курс РНР для початківців – вступ», де я обіцяв розкрити цю тему, чи не так? Отож, якщо ви не хочете передчасно витрачати гроші на купівлю хостинґу та доменного імені чи просто бажаєте протестувати WordPress або іншу СМS систему, перед завантаженням файлів на сервер, то стаття «Як встановити локальний хостинґ (localhost) використовуючи WAMP» саме для вас!
Простим і водночас гнучким помічником у вирішенні всіх вище перерахованих проблем є сервер WAMP, що є абревіатурою від:
W – Windows
A – Apache
M – MySQL
P – PHP
Якщо казати простіше, то все це є програмним забезпеченням, що необхідне для старту та роботи хостинґу. Вам, мабуть, буде цікаво дізнатися, що 90% усіх серверів працює на базі Apache разом із PHP + MySQL. Отже, почнімо.
Перші кроки встановлення локального серверу
Перейдіть на офіційний веб-сайт WAMP серверу, за адресою http://www.wampserver.com, і натисніть на кнопку завантажити (Downloads). Далі оберіть 32 або 64-бітну версію WAMP серверу (Microsoft позначає їх як х84 та х64). Більшість із нас використовують 32-бітну операційну систему, але, якщо ви маєте сумніви з цього приводу, це дуже легко перевірити. Для цього:
- Натисніть кнопку Пуск (Start) => Виконати;
- Наберіть msinfo32.exe та натисніть клавішу Enter на клавіатурі;
- У «Інформації про систему» знайдіть пункт «Тип».
=> Для 32-бітної операційної системи значення типу буде «Комп’ютер на базі Х86»
=> Для 64-бітної операційної системи значення типу буде «Комп’ютер на базі Х64»
Тепер, коли ми ретельно підрахували усі біти нашої системи «Вікна» (або биті вікна 🙂 ), ми можемо завантажити правильну версію WAMP серверу. Ви побачите випадне меню, де ви можете вказати свої особисті дані, або просто натисніть кнопку «завантажити без мороки» (download it directly).
Запустіть файл, який завантажився, і встановіть програму. Тут не має виникнути жодних запитань, оскільки все, що потрібно – це декілька разів натиснути кнопку «Далі» (Next).
Наприкінці процесу встановлення вам буде запропоновано налаштувати «Прараметри РНР пошти» (PHP mail parameters). Ви можете залишити усе як воно є, адже РНР пошта все одно не буде працювати локально. Далі на останньому кроці, оберіть «Запустити сервер WAMP 2 зараз» та «Закінчити» (Launch WampServer 2 now та Finish). Усе готово!
Тепер на панелі задач з’явилася нова іконка з зеленою буквою «W». Це означає, що локальний сервер працює.
Що далі?
Так, справді, виникає це питання. 🙂 Маю намір розповісти вам про деякі базові принципи роботи з локальним сервером: як створювати та керувати базами даних, завантажувати файли та інші цікаві речі.
Почнемо із завантажування файлів. Відкрийте папку, в якій встановлено WAMP, що зазвичай є C:\wamp Тут є папка із назвою www – це коренева папка (root folder) нашого локального серверу, усі файли мають бути розміщені саме у цій папці. Пропоную зробити невеличкий тест: створіть файл за назвою test.php та додайте наступний код:
<?php echo 'Yeah, it works!' ?>
Не забудьте розмістити файл у папці C:\wamp\www. Тепер відкрийте ваш браузер і наберіть localhost/test.php у полі для адреси. Ви маєте отримати результат: «Yeah, it works!»
Щоб краще зрозуміти принцип роботи локального серверу, створімо папку test у папці www, і скопіюємо файл test.php у цю папку. Як на мене, очевидно, що для відображення повідомлення «Yeah, it works!», необхідно набрати localhost/test/test.php у полі «адреса» вашого оглядача.
Важливо знати: у папці www знаходиться файл index.php, який не треба редагувати, перейменовувати чи видаляти, якщо тільки ви не знаєте, для чого ви це робите.
Інтерфейс WAMP серверу
Якщо просто набрати слово localhost у вашому браузері, то ви побачите інтерфейс WAMP серверу. Не треба лякатися інтерфейсу, адже це лише загальна інформація про сервер, який ви використовуєте: версії Apache, PHP, MySQL, тощо.
Під інструментами (Tools) ми маємо 2 опції:
– phpinfo() – якщо ви відкриєте цю опцію, ви отримаєте усю інформацію про сервер (встановлені розширення, активовані та неактивовані функції, тощо). На даний момент це нам не потрібно.
– phpmyadmin – цей інструмент стане нам у пригоді в наступних РНР уроках, адже він використовується для створення баз даних та управління ними.
Інформаційний розділ «Ваші проекти» (Your Projects) відображає усі підпапки, створені всередині папки www. Ви можете бачити попередньо створену нами папку test. Якщо натиснути на цю папку, ваш браузер відкриє її: localhost/test.
Створення нової бази даних за допомогою PHPMyAdmin
Відкрийте localhost/phpmyadmin у вашому браузері. Ліворуч ви побачите список баз даних, що вже існують. Ми будемо користуватися основним меню, що знаходиться праворуч:
– Натисніть на кнопку Databases (бази даних);
– Введіть ім’я бази даних у текстовому полі, що називається «Create new database» (створіть нову базу даних), наприклад database1. Усі інші параметри мають залишатися такими, як вони є.
– Тепер натисніть кнопку «Створити» (Create).
Все готово – нова база даних з’явилася у списку ліворуч.
На останок
Вітаю вас, друзі! Ви встановили локальний сервер і зараз маєте можливість тестувати будь-який РНР код, або навіть встановити CMS прямо на вашому комп’ютері. Звичайно, це ще не справжній сайт, і ніхто не знайде його у Google, але WAMP є справді дуже корисним для тестування та розробки сайтів на РНР. У наступному уроці я розкажу вам, як встановити WordPress на локальному сервері, отож слідкуйте за виходом нових статей. Побачимось!
Маєте питання? Ставте їх! 🙂
Також буду дуже вдячний за поширення цього допису у соціальних мережах (Твітер, ФБ, ВК та інші).